obrazekVítejte na závěrečném turnaji mistrovství světa v kopané! Po celý měsíc budou národní týmy předvádět vrcholovou kopanou. Roky disciplinovaného tréninku dospěly k události, při které bude korunován nejlepší světový tým. Získat nejvyšší trofej se trenéři snaží perfektním plánem přípravy, výběrem nejlepších hráčů a přípravou nejlepší strategie. Vítězství nebo prohra nebývají totiž jen dílem náhody…

Trénink a zápasy nám připomínají každodenní život. I my musíme řešit spoustu úkolů, co nám život přináší. Na konci dne se cítíme jako vítězové, nebo poražení. Máme dobrý herní plán pro svůj život? Slova v následujících řádcích nás mohou nasměrovat k vítězství, a to nejen na nejbližší čtyři roky života, ale i na celou věčnost.

Vítězství nad pokušením
obrazekZávislost na drogách, alkoholu, sexu nebo gamblerství zničila život mnoha slavným sportovcům. Příkladem může být George Best, slavný hráč Manchesteru United, držitel Zlatého míče za rok 1968, který promarnil svůj talent závislostí na alkoholu. Experti se shodují na tom, že jejich touhou po úspěchu „poblázněná“ osobnost snadněji podléhá závislostem než většina lidí. Každý člověk na světě zápasí s pokušením. Taky tě dostihla zničující závislost? Kde hledat opravdovou pomoc?

Odpověď najdeme v Bibli. I taková osobnost jakou byl apoštol Pavel, v dopise Římanům přiznává: „Nerozumím sobě samému. Chci činit dobré, ale přidrží se mě zlé.“ Přiznává, že skutečný problém člověka je v jeho nitru, ne ve vnějších okolnostech života. Říká: „Můj problém je hřích ve mně. Kdo mě vysvobodí?“ Řešení nachází v Ježíši Kristu, v jeho díle záchrany člověka. Ježíš přišel proto, aby nám dal vítězství nad hříchem, nad všemi zotročujícími závislostmi. I ty to můžeš naplno prožívat.

Když obviňujeme jen druhé, vzdáváme se šance na reálnou změnu svého života.

Chop se životní šance
V roce 1994 se poprvé finále mistrovství světa rozhodovalo v penaltovém rozstřelu. Kapitán italské reprezentace Baresi přestřelil branku. Střelu Brazilce Santose italský brankář chytil. Potom Albertini zajistil Itálii vedení. Romario srovnal. Ital Evani chytře poslal míč vedle brankáře. Ale Branco opět srovnal. Pak se rozběhl Massaro, ale jeho střelu brankář kryl. Následoval brazilský kapitán Dunga. Dostal míč za brankáře. Všechny naděje italských fanoušků se nyní upírali k poslednímu hráči, kterým byl Baggio. Rozběhl se, ale podklouzl. Brazilci tak získali zlatou trofej! Někteří fotbaloví fanoušci nenávidí penaltový rozstřel. Tvrdí, že je to jen loterie…

V lidském životě nejde o náhodu nebo loterii. Na každého člověka čeká konečné zúčtování, a to na Božím soudu. Tehdy se rozhodne o vítězství či prohře. Mnozí lidé se budou snažit na Božím soudu vyrukovat se svými zásluhami. Marně! Bible nás varuje: „Bůh nás zachraňuje svou milostí. Ne odměnou za naše dobré skutky.“ (Dopis Efezským 2,8–9). Spoléháš na náhodu? Proč hazardovat s tím, kde budeš trávit věčnost? Víra v Ježíše Krista ti může přinést jistotu vítězství již dnes!

Nemusíš upírat naděje k penaltovému rozstřelu, můžeš mít jistotu vítězství!

Téměř…
obrazekSmutná tvář obránce Bayernu Mnichov Samuele Kuffoura zoufale „bijícího“ do trávníku ukazuje na frustraci, kterou prožíval po prohře s Manchesterem United ve finále Ligy mistrů v roce 1999. Ještě v 90. minutě řádné hrací doby vedl Bayer 1:0. Hlavní rozhodčí Collina signalizoval ještě tři minuty nastavení. Manchester United překvapivě vstřelil dva góly. Stačilo mu k tomu pár vteřin. Byl to zdrcující okamžik. Přitom hráči Bayernu byli tak blízko vítězství…

Tato událost zrcadlí bolestné zklamání všech, kteří se domnívali, že „sahají po nebi“. Varování těm, kteří odkládají vážné zamyšlení nad svým životem. Nebuď jako ti, kteří si říkají: jsme ještě mladí, napřed si užijeme a pak se budeme zabývat věčností… Možná, že na to už nezbude čas. Jednou budeš stát tváří v tvář Kristu při hodnocení svého života. Neotálej a přijmi jej, dokud můžeš! Nepromarni životní příležitost.

„Pozdě“ se může stát tím nejsmutnějším slovem ve Tvém životě.

Nikdy nezestárnout?
Odhaduje se, že průměrná délka vrcholné kariéry profesionálního fotbalisty trvá 8 let. S dnešním pokrokem v oblasti sportovní vědy a lékařství se může protáhnout na 10 let či více. Přesto je to období krátké. Vrcholová kariéra jednou skončí a co dál? Po pár letech si už na tyto slavné fotbalisty nikdo ani nevzpomene. Ale život jde dál…

Člověk si přeje, aby to krásné v životě neskončilo. Aby to nikdy neskončilo. Je to vůbec možné? Je tu jeden, který je neměnný a nezávislý. Ježíš Kristus – Boží Syn. Žije navěky, není závislý na čase. On je obrazem neviditelného Boha, Stvořitele celého vesmíru. Je dokonalý v lásce a spravedlnosti. A to nejlepší je, že zaslibuje věčný život těm, kteří v něho věří (Bible, 1. dopis Janův 2, 25).

Je to kvalita, ne kvantita, na které v životě nejvíce záleží.

Slavný den
obrazekVběhnutí na trávník největších fotbalových stadionů světa se 100.000 fanoušky může být stresující. Desítky televizních kamer se zaměřují přímo na vás. Fotbaloví reportéři komentují každou vaši přihrávku, každou kličku, střelu… Krátce řečeno, jste středem pozornosti celého světa. Zdá se, že ve světě neexistuje srovnatelná událost, která by se tomuto zážitku mohla vyrovnat…

Bible však mluví o dni, který zdaleka předčí všechno dění kolem fotbalového mistrovství. V ten den každý tvor, malý či velký, v celém stvoření, vzdá slávu Bohu. Bude to také viditelná prezentace církve Ježíše Krista na světě (Dopis Římanům 8,19). Jsi překvapen, zaskočen, nevěříš? Nedivím se ti. Ale chci dát dobrou radu: dříve než přijdou události, které jsou nad naše chápání, ujisti se o tom, jestli i ty patříš mezi Boží děti.

Patříš už mezi Boží děti, nebo stojíš stranou?

Jde o tebe
Z mistrovství světa v kopané bychom si mohli vzít ponaučení. Když se zamýšlíš nad uvedenými příběhy, možná také pocítíš strach i naději jaká bude tvoje budoucnost. Zamysli se, co Bible říká o dokonalé Boží strategii pro tvůj život. Bariéru hříchu, která nás oddělila od Boha, nelze v lidské síle překonat. Nutně potřebujeme Boží pomoc. Pokud cítíš, že ji potřebuješ právě teď, neotálej. Přijmi dokonalý herní plán pro svůj život, který tě skrze Krista přivede k Bohu. Zveme tě k následující modlitbě:

„Drahý Bože, vím, že jsem nežil životem podle Tvých pravidel. Prosím Tě za odpuštění. Děkuji Ti za Tvoji lásku, za to, že jsi poslal Ježíše, aby za moje hříchy zemřel na kříži. S Tvou pomocí toužím změnit svůj život, ve kterém jsem šel dosud vlastní cestou. Chci důvěřovat Ježíši jako svému Zachránci. Prosím, pomoz mi! Převezmi nyní kontrolu nad mým životem.“

Jestliže tato slova vyjadřují touhu tvého srdce, vstoupil jsi do osobního vztahu s Bohem a rodinou Božích dětí. Vyhledej církev ve svém okolí a pověz jim o svém rozhodnutí.

Ve spolupráci s RBC Ministries, www.rbc.org a Our Daily Bread, www.odb.org vydala BTM v r. 2014.


    Líbí se Vám náš letáček? Doporučte ho svým přátelům na Facebooku!