Blížil se konec roku 2007. O přízeň fotbalových fanoušků celé planety bojovali tři fotbalisté: Cristiano Ronaldo, Lionel Messi a Kaká. Kdo bude tím nejlepším?

17. prosince je rozhodnuto: nejlepším fotbalistou světa podle FIFA je v Curychu vyhlášen brazilský hráč fotbalového klubu AC Milán Kaká. (Přezdívka Kaká pochází z výrazu pro kroky brazilského tance). Jeho celé jméno je Ricardo Izecson dos Santos Leite. Je vítězem Ligy mistrů, králem střelců a vítězem světového poháru. Navíc získává v anketě prestižního časopisu France Football další významnou cenu – Zlatý míč – titul nejlepšího fotbalisty působícího v Evropě. Na tiskové konferenci Kaká říká: „Děkuji Bohu, AC Milánu a také mojí rodině, že mi byli po celou dobu oporou.” Dodává, že si ceny váží tím víc, že o ní rozhodovali porotci z celého světa, včetně Latinské Ameriky. Vysoce hodnotí Portugalce Cristiana Ronalda a Argentince Lionela Messiho, kteří zůstali v anketě za ním – prvního pro jeho dribling a rychlost, druhého pro techniku. Vedle vlastního Zlatého míče, který váží 12 kilogramů, dostal Kaká také miniaturní Zlatý míč o váze dvanácti gramů jako přívěsek na krk. Cena FIFA a Zlatý míč jsou nejvyššími ohodnoceními, jaká vůbec může fotbalista dostat.

obrazekFotbalové začátky
Kaká se narodil 22. dubna 1982 v brazilském hlavním městě Brasilia. Později se rodina kvůli zaměstnání jeho otce odstěhovala do Sao Paula. Na rozdíl od většiny brazilských fotbalistů vyrůstal v dobře situované rodině inženýra. Kaká má mladšího bratra Rodriga Ifrano dos Santos Leiteho, známějšího pod přezdívkou Digao, který se také věnuje fotbalu, ale zatím se výrazněji neprosadil. Zpočátku Kaká vůbec netoužil stát se profesionálním fotbalistou. Za jeho hvězdnou kariéru může vlastně tělocvikář ze základní školy. Byl to právě on, kdo poprvé objevil jeho skrytý talent a nabídl mu místo ve sportovní škole. Jeho kariéra zdárně pokračovala ve fotbalových klubech Alphaville TC a hned poté v Sao Paulo, kde profesně rostl. Záhy se ukázalo, jak je dobrým hráčem. S žákovským týmem vyhrál ve svých dvanácti letech prestižní Reebok Cup v USA a stal se nejlepším hráčem turnaje.

Tragická událost
Jeho prudký vzestup málem zastavila nehoda z období puberty. Když jednou oslavoval s kamarády konec školního roku, nešťastnou náhodou spadl do bazénu. V páteři mu zapraskalo. Diagnóza zněla jasně a současně krutě: zlomený šestý obratel páteře. Lékaři předpovídali, že ochrne nebo bude mít sníženou hybnost, což by pro něj znamenalo konec kariéry. Kaká však pevně věřil, že ho Bůh vrátí na fotbalový trávník. „Byl to Boží zázrak!” vzpomíná s neochvějnou jistotou. Bůh na jeho víru odpověděl úplným uzdravením páteře.

obrazekHvězdná kariéra
Pak už šlo vše ráz na ráz. V roce 2000, po dovršení osmnácti let, mu Sao Paulo nabídlo první profesionální smlouvu. Za necelý rok už debutoval v A-týmu Sao Paula. Na jeho první zápas asi nikdo jen tak nezapomene! Kaká nastoupil proti Botafogu ve finále soutěže Rio-Sao Paulo. Botafogo vedlo 1:0. Když na hřiště vběhl Kaká, začaly se dít věci: během pěti minut otočil výsledek dvěma brankami a zajistil pro svůj tým vítězství. Už od brzkého mládí mu bylo dáno rozhodovat velké zápasy. Vždyť dosud dal ve 146 utkáních 58 gólů! Byl také povolán na MS 2002 do Asie, které Brazilci vyhráli. Téhož roku se také poprvé setkává se svou budoucí manželkou Carrol Celcio, kterou si bere v roce 2006. Svatba byla velkolepá, přišlo na ni 600 lidí. Mezi hosty byli i nejlepší hráči brazilského fotbalu, např. Cafu, Adriano, Dida, Julio Baptista, Ronaldo, i tehdejší trenér národního týmu Carlos Alberto Parreira.

Slavný fotbalista děkuje Bohu!
Jeho skvělých výkonů si samozřejmě všimly evropské velkokluby. Nakonec ho v roce 2003 koupil milánský AC za „pouhých” 8,5 milionu dolarů. Nikdo ale nečekal, že by se tento mladík už v první sezóně dostal do A-týmu. Kaká svými výkony brzy zastínil takové hráče, jako byli Rui Costa s Rivaldem a stal se novým oblíbencem San Sira. Italský tisk byl uchvácen jeho výkony a stal se pro něj jasným objevem sezony.

obrazekPřes výrazné úspěchy fotbalového profesionála zůstal Kaká skromný. „Nejsem perfektní,” citují prestižní noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Jsem obyčejný mladý muž, jako mnoho jiných, dělám to, co se v mém věku dělá.” Na veřejnosti působí Kaká ostýchavě, na hřišti je však suverén. Je považován za jednoho z nejrychlejších hráčů na světě. Má rychlý start na míč a je nebezpečným střelcem. Na dotazy sportovních redaktorů odpovídá: „Sílu mně dává Bůh.” Po každé brance děkuje Bohu a ukazuje přitom směrem k nebi.

„I belong to Jesus”
Mezi mnoha mladými fotbalisty je uctíván jako idol, ale pro něj samotného je největším vzorem Ježíš Kristus. Jeho oblíbený verš je napsán v Bibli v Novém zákoně: „Všechno mohu v Kristu, který mi dává sílu” (List Filipským 4, 13). Při důležitých zápasech nosí pod dresem tričko s nápisem „I belong to Jesus” (Patřím Ježíši) a po triumfu nápis ukazuje divákům. Na kopačkách má viditelný nápis „Bůh je věrný”. Jeho křesťanský postoj se odráží také ve hráčské slušnosti: ve více jak 140 zápasech za AC Milán v italské lize obdržel pouze 4 žluté karty.

obrazekV AC Milán chce Kaká zůstat i nadále, cítí se tam velmi šťastný a spokojený. Dal najevo, že by jednou chtěl být kapitánem milánského týmu, v němž prý chtěl vždycky hrát. Jeho manželka Carrol studuje obchodní univerzitu a velmi se jí v Miláně líbí. Podle všeho tam ještě dlouho zůstane, protože její manžel podepsal s AC novou smlouvu až do roku 2011, přestože se ho pokoušel zlákat Real Madrid. Kaká bývá srovnáván s hráči jako Diego Maradona a pro AC Milán je nepostradatelný. V současnosti Kaká nastupuje pravidelně ve středu záložní řady, stejně jako v brazilské reprezentaci. Čeká se od něj hodně, ale on spoléhá na Boží vedení. Jen Bůh ví, co má ještě před sebou.

Text podle článku Davida Kadela zpracovala BTM
    Líbí se Vám náš letáček? Doporučte ho svým přátelům na Facebooku!