obrazekSlavný bluesman Eric Clapton se stal známým mnohem dřív, než se vydal na sólovou dráhu. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století vystřídal několik skupin – Yardbirds, Cream, Bluesbrakers či Blind Faith. Kytarové umění, k němuž dospěl, nestojí ani tak na bleskově hraných stupnicích a krkolomných grifech, jako spíše na dlouhých tónech. Proto také získal svou muzikantskou přezdívku „Slow Hand“ – dalo by se říct „rozvážná ruka“. Během kariéry získal dosud osm hudebních cen Grammy a prodal milióny desek. Jen nahrávky MTV „Unplugged“ z roku 1992 se po celém světě prodalo na patnáct milionů. V roce 1991 dokázal například čtyřiadvacetkrát za sebou vyprodat londýnskou Royal Albert Hall. Eric Patrick Clapp, tak zní jeho skutečné jméno, je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů bílého blues a podle řady hudebních expertů patří mezi nejlepší žijící kytaristy světa.

obrazekSmutná událost
Clapton je však známý nejen mezi fanoušky a experty hudebního světa. Veřejně propíraná byla i jeho někdejší dlouholetá závislost na drogách a alkoholu a také smutná událost z roku 1991, kdy Claptonův čtyřletý syn Connor zemřel po pádu z okna bytu v třiapadesátém patře neworského mrakodrapu. Slavná Claptonova píseň Tears in Heaven, za níž získal jednu z cen Grammy, je věnována právě tragicky zemřelému synovi.

obrazekTears in Heaven – Slzy v nebi
Ve své písni Clapton vyznává touhu setkat se v nebi se svým milovaným synem. Ví, že děti patří Bohu a když odejdou na věčnost, jsou v obecenství se svým Stvořitelem. Každý dospělý člověk je si však vědom své hříšnosti a pocit viny mu dává jasně znát, že do nebe nepatří. Ale přesto v hloubi duše tuší, že existuje cesta nebo způsob, jak se do nebe dostat. Eric Clapton tuto cestu hledá dnem i nocí, jak zpívá ve své písni. Život může člověka stlačit k zemi, srazit na kolena, zlomit mu srdce, ale pokud najde tu pravou cestu, je na jejím konci mír, radost, setkání… Zkrátka nebe, kde už nebudou žádné slzy.

obrazekJak se dostat do nebe?
Nejlepší je hledat správnou informaci u toho, kdo je v nebi „doma“ – u Boha, Stvořitele nebe i země. Jeho Slovo – Bible, přináší světlo do základních problémů člověka. Řeší otázku jeho existence: odkud a kam jde. Dává možnost poznat Tvůrce života a jedinou cestu do nebeského království, kterou sám připravil. Tou cestou je jeho Syn – Ježíš Kristus, který zemřel na kříži za naše hříchy aby odstranil překážku mezi námi a Bohem.

obrazekCo říká Bible o nebi?
„Co oko nevidělo, ucho neslyšelo a na lidskou mysl nevstoupilo, to připravil Pán pro ty, kteří ho milují“. Je to místo tak úžasné a fantastické, že se Bůh ani nesnaží nebe jakkoli vysvětlovat. Je to nádhera mimo lidské chápání. I když člověk není schopen si nebe představit, přesto po něm touží a chce prožít aspoň kousek toho úžasného již na této zemi.

Přál bych si, aby každý našel cestu k Bohu. Doufám, že i Eric Clapton ve svém hledání dojde do cíle – setkání se svým synem a hlavně se svým Stvořitelem v nebeském království.

Slzy v nebi

Vzpomněl by sis na mé jméno,
kdybych tě potkal v nebi?
Bylo by to, jako dřív,
kdybych tě potkal v nebi?
Musím být silný a jít dál,
protože vím, že do nebe nepatřím.
Vzal bys mě za ruku,
kdybych tě potkal v nebi?
Podepřel bys mě,
kdybych tě potkal v nebi?
Budu se dál protloukat nocí i dnem,
protože tady v nebi zůstat nemůžu.
Čas tě dokáže srazit k zemi,
čas tě dokáže dostat na kolena,
Čas tě může zlomit
a udělat z tebe prosebníka.
Já vím, za těmi dveřmi panuje mír;
tam v nebi už slzy nebudou.
i#

Tears in Heaven

Would you know my name
if I saw you in heaven.
Would it be the same
if I saw you in heaven.
I must be strong and carry on
Cause I know I don’t belong
here in heaven.
Would you hold my hand
if I saw you in heaven.
Would you help me stand if I saw you in heaven.
I’ll find my way through night and day
‘Cause I know I just can’t stay
here in heaven
Time can bring you down,
time can bend your knees.
Time can break your heart
have you beggin please beggin please …
Beyond the door there’s peace for sure
and I know there’ll be no more
tears in heaven.

Líbí se Vám náš letáček? Doporučte ho svým přátelům na Facebooku!