Čím více dárků, tím více radosti?
Říká se, že Vánoce jsou svátky dětské radosti. Dětem přirozeně dělají radost dárky. Někdy ale podlehneme představě, že platí jakási přímá úměra: čím více dárků, tím více radosti. Ale není tomu tak.

Dárek není jen ona věc, která se dává a která má hodnotu vyjádřitelnou v penězích. Dárek je především osobní poselství, které říká: „mám tě rád“. A něco takového se vlastně ani penězi vyjádřit nedá. V dárku – pokud je myšlen upřímně a vskutku jako dárek – dáváme totiž sami sebe. A to je velká, slavná věc, kterou bychom měli o Vánocích znovu zažít.

Cennější než umytá podlaha a husa v troubě
A když se o Vánocích jeden druhému dáváme – měli bychom se dávat pěkně, mile, abych tak řekl „v pěkném balení“, tj. v pohodě a dobré náladě. Neměli bychom se tedy tím předvánočním shonem, uklízením, vařením a pečením dát zaskočit a utahat. Vždyť ono na tom zase tak strašně moc nezáleží, jestli se zrovna něco nepovedlo podle našich představ, jestli jsme něco nestihli. Zkusme to letos, je to cennější, než umytá podlaha a husa v troubě.

Dárek nad dárky
Je před námi příležitost dát dětem dárek nad dárky. Totiž jistotu, že máme rádi nejen je, ale že se máme navzájem rádi i my dospělí kolem dokola. A není vůbec od věci, když si třeba při štědrovečerní večeři vyhradíme chvíli, kdy všichni společně vzpomínáme na ty, kdo patří do okruhu naší lásky, přízně, sympatií, a když děti v tomto vzpomínání mají své významné slovo. Takovýto dárek citové jistoty v rodinném společenství se nikdy neztratí, nezkazí, nezapomene a nezestárne.

Říká se, že o Vánocích se otvírají lidská srdce. Ano, je tomu tak – co to však znamená? Je to doba, kdy  si dospělí vzájemně projevují více lásky, kdy ji víc dávají najevo a nestydí se za ni. Je to také velká  příležitost k odpuštění a k usmíření všude tam, kde došlo k nedorozumění a k hořkostem. Víme, že není dobré, když nad naším hněvem „zapadá slunce“. To platí obecně, ale o Vánocích to má svůj zvláštní význam.

Doporučení pro rodiče
Děti toho velice mnoho dostanou. Naskýtá se tedy nebývalá příležitost, aby také mohly více dávat. Aby sami mohly zakoušet radost z toho, že mohou někoho obdarovat a působit radost. Je to jedinečná  příležitost učit děti, jak překonávat své sobectví. Prostě udělat něco dobrého pro někoho druhého z  vděčnosti za to, co jsme všichni z lásky a bez zásluhy přijali.

Na co nezapomenout
Ani při všech těch vánočních starostech a radostech, při světle vánočních svíček a dětských očí, bychom neměli na něco zapomínat: o Vánocích slaví křesťané po celém světě narození Ježíše Krista. Tak před dvěma tisíci lety vstoupilo do lidských dějin něco zcela zvláštního, vzácného, jedinečného – jako výzva celému lidstvu. I naše letošní Vánoce by měli být něčím vzácným, zvláštním, byť se v našem životě opakují už kdoví po kolikáté.

Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc.

Ježíš se narodil také pro tebe – ať jsi kdokoliv:
starý nebo mladý, šťastný nebo nešťastný,
úspěšný nebo neúspěšný.
Narodil se pro tebe a k tobě chce také přijít.
Chce přijít, aby ti dal naději, která nezávisí
na tvých schopnostech, výhrách či prohrách.
Nabízí ti odpuštění a svobodu.
Chce přijít, aby ti otevřel cestu k bohatství,
které není závislé na tvých úspěších,
ani na míře inflace.
S Ježíšem můžeš prožít naplněný život…

 

Líbí se Vám náš letáček? Doporučte ho svým přátelům na Facebooku!